"בנפשם": הסדרה החדשה שמגלה את עולמם הפנימי של שישה מתמודדי נפש היא הישג נוסף לשידור הציבורי

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

מאז הקמתו, "כאן – תאגיד השידור הציבורי" מייצר אינספור תכנים דוקומנטריים שמספרים לנו על המתרחש סביבנו, רבים מהם מופצים ישירות במרחב הדיגיטלי, כמו סרטוני דוקותיים. מעבר לכך שהרמה של התוכן מציבה רף גבוה של יצירה קולנועית, היא גם מציבה רף גבוה של מחויבות חברתית ומוסרית. סדרה חדשה ממשיכה את העלייה ברמה של שני אספקטים אלו היא סדרת דוקו־רשת חדשה הנקראת בנפשם של היוצר אמרי דקל־קדוש, שצולמה בשיתוף עמותת "אנוש". היום עלה לאוויר הפרק הראשון מבין שישה סרטים קצרים באורך של כ־7 דקות; כל אחד מצייר דיוקן של אדם אחר בחברה הישראלית המתמודד עם קשיים נפשיים: דוד, ענתי, בר, רועי, שרונה ואור. חלק מהמשתתפים מאובחנים בשילובים שונים של סכיזופרניה עם סימפטומים נוספים, וחלק מהם חיים עם דיכאון בצורותיו השונות.

הסדרה מעוררת הזדהות עמוקה עם האנשים שמספרים את הקשיים שלהם ושלהן בפומבי: היא עוזרת לנו לראות באמת את האנשים מאחורי התוויות הקליניות הנפשיות. התוויות הללו אמנם מעניקות תרופה ומענה עבור הנושאים אותה אך גם מגדירים אותם כחורגים מהנורמה. בנפשם לוקחת את מי שמתויגים כחריגים ומציבה אותם דווקא במרכז, נותנת להם קול משלהם ומכירה גם לצופים שאינם מתמודדי נפש את הקשיים ואת דרכי ההתמודדות של מי שנמצאים בדרך־כלל בשוליים של השיח ושל החברה – זוהי מעלה של גוף שידור ציבורי.

 

 

הערך המוסף נובע מבימויו של אמרי דקל־קדוש אשר מאפיין כל אחד מהמשתתפים באופן ייחודי לחוויה האישית שלו או שלה ביצירתיות ופתיחות קולנועית רבה, ובכך מגלה עושר רב מאחורי ההגדרות של פגועי הנפש או אלה בעלי הפרעות אישיות. בפרק הראשון למשל, דוד מספר על ההתמודדות שלו עם סכיזופרניה ופוסט־טראומה, אנחנו מלווים אותו במסע מתל אביב אל זיכרון יעקוב כדי לראות כיצד הוא מסתגל ומתמודד עם הקשיים שלו. בפרקים הבאים הסגנון ממשיך מתפתח לכיוונים מפתיעים. דוגמה יפה נוספת בפרק על אור, שמספר על קשייו והתמודדותו עם דיכאון מתמשך. בעת שאור מתאר כיצד הוא נוטה לברוח מההווה במחשבותיו, הוא נכנס לתוך עולם אנימציה שכולל התייחסויות לעולמו הפנימי ואל תחום עיסוקו כמדבב. התוצאה היא מרשימה ומרגשת. 

בניגוד לתוכניות אחרת (חשובות ומצליחות גם הן) כמו סליחה על השאלה, במקום עריכה שקופצת מאדם לאדם ובכך מלכדת את כולם כקבוצה, כאן כל פרק מתמקד באדם אחד, מתחיל בשמו הפרטי ומעניק לו פנים משלו. במקום סגנון שמלווה בסטנדרטיזציה של כלל הקבוצות, כאן כל אדם מודגש כאינדיבידואל וזוכה לסגנון ייחודי משלו. על כן, בנפשם מוסיפה נופח נוסף ומורכב לסדרת התכנים האיכותיים שמייצרים בתאגיד, ומצליחה לגרום לכולנו להרגיש את העולמות שנדמים רחוקים מרובנו, אך מתבררים כקרובים לכל אחד ואחת מאתנו.

לאור כל זאת ראוי לציין את התזמון החשוב של יציאת הסדרה תחת משבר הקורונה המתמשך. לא רק שבימים אלה הקשיים והלחצים מסביב גדלים, אלא שהמשבר הכלכלי הנוכח והשלכותיו בטווח הארוך גם מסכנים את הזכות של אנשים אלו לתמיכה הציבורית אשר הם והן זכאים לה. בנפשם מעניק למתמודדים ולמתמודדות את הכוח להשמיע ולחשוף את האדם שמאחורי המצב הרפואי שלהם, אדם שזכאי להכרה החברתית גם ברמה הבירוקרטית וגם ברמה האנושית.

 

שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email