האם "מולאן" החדש הוא השתקפות מטושטשת של המקור?

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

סין בסכנה! צבא פולשים ניצב בגבולה ומתחיל לנוע לעבר עיר הבירה. כתגובה דורש הקיסר מכל משפחה לשלוח גבר אחד לצבא ההגנה הסיני. מולאן, בתו היחידה של גיבור מלחמה וותיק ומבוגר, מחליטה שכדי להציל את אביה מהמלחמה היא תתחפש לגבר ותתגייס במקומו. בחכמה וכישרון מרשימים היא מצליחה לא רק להפוך לחייל מן השורה אלא להיות גיבורת מלחמה ולהציל את סין כולה.

מולאן (1998) היה אחד הסרטים האהובים עלי בתור ילדה. השירים הנפלאים, הסיפור המרגש ומעורר ההזדהות, הבדיחות המצחיקות של הדרקון מושו, כולם הפכו אותו לאחד הסרטים הנצפים ביותר בסלון המשפחה שלי. לכן, כשפורסם שדיסני עומדים לייצר למולאן רימייק לא יכולתי שלא להתרגש. תקראו לזה נאיביות, אך אני מקבלת כל הודעה על רימייק של דיסני בשמחה רבה. נכון, יש הרבה ביקורת לגיטימית על טרנד הרימייקים הנוכחי, ואפילו כתבתי עליה בהרחבה בעבר. אך בתור מעריצה מושבעת של סרטי האנימציה של החברה אני לא יכולה לוותר מראש על ההזדמנות לחזור שוב לעולמות שאני כל כך אוהבת, גם אם קצת קשה לזהות אותם מבעד לענני ה-CGI.

 

כשהתחילו השמועות על שינויים מאסיביים שהרימייק יבצע ביחס לסרט המקורי סקרנותי רק גברה: השירים ימחקו, האווירה הקלילה וההומוריסטית (לצד סצנות שוברות לב) תתחלף באקשן גרנדיוזי, ואולי הצעד השנוי במחלוקת ביותר – יורידו את מושו! השינויים הללו זכו לביקורת רבה בקרב מעריצי הסרט המונפש עוד לפני שהרימייק החדש יצא, אך אני דווקא ראיתי בהם פוטנציאל רב. שניים מהרימייקים המוצלחים יותר של דיסני בעיניי, ספר הג'ונגל (2016) ומליפיסנט (2014), עשו בדיוק את זה – לקחו אלמנטים מהסרט המקורי אך השתמשו בהם כדי לייצר סיפור חדש ומעניין, כזה שיכול לעמוד בפני עצמו. לכן, הציפיות שלי מהסרט החדש היו גבוהות למדי. כל כך גבוהות שמרוב התרגשות כבר שבוע לפני צאת הסרט התחלתי לשמוע את פס הקול של הסרט המקורי בלופים, לשיר את Reflection במקלחת, ויום לפני הצפייה ברימייק גם צפיתי במולאן המונפש.

כאן הייתה הטעות שלי – אסור היה לי "להתכונן". ישנן שתי דרכים לצפות ברימייק: האחת, והפחות מוצלחת לטעמי, היא להשוות אותו באדיקות לסרט המקורי, והשנייה היא להתייחס אליו כיצירה חדשה ועצמאית. בהשוואה למקור, הרימייק של מולאן (2020) הוא אכן השתקפות מטושטשת ומוצלחת פחות של המקור. הסצנות המצחיקות, כמו הביקור אצל השדכנית או הריבים המגוחכים של החיילים, מצחיקות פחות. הסצנות הדרמטיות, כמו הרגע שבו מולאן מחליטה להתחזות לאביה, שבמקור לווה בשיר היפיפה Reflection, מרגשות פחות. שלא לדבר על הבחירה לשנות גם את השמות – פה מולאן הפכה לחואה מולאן, שאן יו לבורי חאן – מי לכל הרוחות קיבל את ההחלטה הזו?! למרות שבמקרה האחרון אפשר כבחירה תקינה פוליטית המתקנת את השמות המקוריים, שהיו קריקטוריים ובעייתיים. עם זאת, אחרי כמה סצנות שבהן שוב ושוב התאכזבתי מכל שינוי אמרתי לעצמי "דנה, תפסיקי לנסות להפוך את מולאן למה שהיא לא, תתני לה להראות לך מי היא מבפנים!". ואז, סוף סוף, התחלתי להנות.


אולי הדבר הבולט ביותר בסרט החדש הוא היופי הוויזואלי שלו. היו בסרט צילומי נוף וערים פשוט יפיפיים, שהזכירו לי שוב כמה עצוב שבתי הקולנוע סגורים, כי הסרט הזה בבירור נועד למסך הגדול. הסרט עובר מכפר קטן, צפוף וצבעוני למדבר רחב ומסנוור, מהרים מושלגים לארמון מלא הוד והדר. אם המטרה של דיסני הייתה לגרום לי לרצות לטוס לסין (ולבקר בדיסנילנד בשנחאי על הדרך) – הם הצליחו היטב במשימה. לנופים והארכיטקטורה נוספו גם תלבושות מגוונות להפליא – מצבעוניות רבה בכפר הקטן לשחור הכמעט מוחלט של הצבא התוקף, משריונות לשמלות נשף חגיגיות (הו כמה שדיסני הולכים להרוויח על מכירת תחפושות!). גם סצנות הקרב, על אף כמה פעלולים מוגזמים עד כדי גיחוך, היו ברובן סוחפות ומרשימות.

כאמור, מבחינה נרטיבית הסרט שונה משמעותית מהמקור. אולי השינוי הגדול ביותר הוא בדמותה של מולאן. בסרט המקור מולאן לא מפגינה כישרון מיוחד ללחימה. היא מתגייסת במטרה אחת ויחידה, להגן על אביה. אין לה שאיפות צבאיות משל עצמה או סיבה כלשהי להאמין שהיא יכולה להיות חיילת מוצלחת. כצפוי, בימים הראשונים של האימונים היא נכשלת שוב ושוב ומוצגת כחיילת הגרועה ביותר מבין הטירונים. היא מתחילה להצליח לא הודות לכוחה הפיזי או כישרונה בקרב, אלא הודות לחוכמתה ויכולתה להסתכל על הבעיות מפרספקטיבה ייחודית. במקום לטפס כמה שיותר מהר על עמוד, היא מנצלת את המשקולות שנועדו להכביד עליה כדי להקל על הטיפוס. במקום לנצח את צבא ההונים בקרב חזיתי, היא מייצרת מפולת שלגים שקוברת אותם. במקום לפרוץ את הדלת לארמון בכוח, היא מעודדת את החיילים שאיתה להתחפש לנשים ולהיכנס מבלי שישמו לב.


בסרט החדש האפיון של מולאן שונה לחלוטין, הודות להוספה של אלמנט רוחני שנקרא צ'י – מעין כוח על כללי וקצת לא מוגדר שלעיתים מתבטא בכישרון רב ללחימה ולעיתים ממש ביכולות כישוף. מולאן של הסרט החדש היא בעלת צ'י חזק כבר כילדה, אך בגיל צעיר היא לומדת שעליה להחביא את הצ'י שלה מכיוון שבסין המסורתית נשים בעלות צ'י חזק נתפסו כמכשפות ונודו מהחברה. גם אחרי גיוסה לצבא מולאן ממשיכה להחביא את הצ'י שלה, כדי לא להתבלט. עם זאת, במהלך הסרט היא לומדת להיות גאה במי שהיא ובצ'י שלה, להפסיק להתחבא ואף מוותרת על החזות הגברית ורוכבת לקרב בשיער ארוך ופזור! הכי גירל פאוור בעולם!

בנוסף למולאן מציג הסרט דמות נשית נוספת בעלת צ'י חזק – מכשפה שמצטרפת לצבא שתוקף את סין (שבסרט המקורי נקראו ההונים וכאן נקראו רוראן, כנראה כדי לספק קצת יותר אמינות היסטורית). המכשפה באה מרקע דומה מאוד למולאן – גם היא אישה בעלת צ'י חזק שהחברה לא קיבלה כמי שהיא. לכן, היא בחרה להצטרף לצבא הרוראן, שהבטיחו לה שכשיכבשו את סין יאפשרו לה לחיות בגלוי עם כוחה.

 


המאבק בין מולאן למכשפה משנה את הדגשים של הסרט. המסר של הסרט המצויר היה יחסית אינדיבידואליסטי – את לא חייבת להיות כמו כולן, אם רק תאמצי את מי שאת תוכלי להציל את סין ואפילו למצוא חתן. לעומת זאת, המסר של הסרט החדש רחב יותר ומתייחס למקום של נשים בחברה בכלל. ההצלחה הצבאית של מולאן לא מעידה רק על כישרונה האישי, אלא על שינוי חברתי משמעותי. המכשפה האמינה שהחברה הסינית לעולם לא תקבל אישה בעלת צ'י חזק, אך סוף הסרט מעיד על טעותה. בשונה מהסרט המצויר, בו הקיסר מציע למולאן תפקיד בשירות המדינה והיא מסרבת, ברימייק הקיסר לא מקבל את סירובה. נציגים של הקיסר מגיעים עד לכפר הקטן של מולאן, ולנגד כל אנשי ונשות הכפר מעניקים לה חרב משלה ומציעים לה את המשרה פעם נוספת. כך, הסרט מציג את ההשפעה הרבה שהייתה לגבורתה של מולאן על החברה כולה – היא לא חוזרת הביתה לחיים בהם הכל ממשיך להיות כפי שהיה, היא מקבלת תפקיד רשמי בצבא ובכך משנה לעד את האפשרויות של נשים בחברה.

אז האם הסרט החדש הוא השתקפות מטושטשת של המקור? בעיניי ממש לא. נכון, הוא פחות מצחיק, אין בו את השירים הנפלאים ומושו היקר. עם זאת, אם מניחים את הסרט הישן בצד ומחליטים להנות מהסרט החדש כיצירה עצמאית, אפשר להתענג על הנופים המדהימים, התלבושות הסיניות היפיפיות ועל סיפורה של הגיבורה מולאן, וגם על הקריצות מחממות הלב לסרט המקורי. ואם בסופו של דבר לא תאהבו את הרימייק, תוכלו תמיד לשוב לצפות במולאן הישן והאהוב.

שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email