סוף לסיכומים! מצעד הקופים של העשור

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

זה היה עשור משמעותי ומעורר השראה בקולנוע ללא ספק. כשבחנתי את הסרטים שהגיעו לרמה של מצוינות בעשור זה, התבלט מוטיב חוזר שלא ניתן להתעלם ממנו – מוטיב הקוף הקולנועי. כאשר הרכבתי את הרשימה הזו איכות הסרטים אינה הייתה הגורם המרכזי עליו התבססתי, אלא היתה זו דווקא חשיבות הייצוג של חברנו הקופים בסרט. בהתאם לאופי הרשימה, היא מורכבת מ-12 מקומות, שהם 12 הקופים של העשור.

 

12. אד אסטרה (ג'יימס גריי, 2019)
Ad Astra

סרט שהעיז לשים בבון באפס כוח משיכה אך הגיע רק למקום ה-12 כי לטעמי הוא לא התמקד מספיק בסיפורו של בבון החלל. מסיבה כלשהי הסרט בחר להתמקד בדמות הרבה פחות מעניינת, שמגולמת על ידי השחקן המטורלל מהסרט 12 קופים (גם הוא סרט שאיכזב אותי בשל חוסר המיקוד בקופים).

 

11. קונג פו פנדה (ג'ניפר יו נלסון, 2011) + קונג פו פנדה 3 (נלסון ואלסנדרו קרלוני, 2016)

סרטי ההמשך לסרט האגדי קונג פו פנדה, שממשיכים את הליהוק הגאוני והנועז של ג'קי צ'אן כקוף לוחם אמיץ. הסיבה שסרטים אלה נותרו מחוץ לעשירייה היא שראינו את ג'קי צ'אן בתור הקופיף הלוחם כבר בעשור הקודם, בקלאסיקה המופתית קונג פו פנדה.

 

24 (1281)

 

10. הדוד בונמי שיכול לזכור את חייו הקודמים (אפיצ׳טפונג ויראסתקול, 2010)
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

סרט שמתמקד באיש תאילנדי שמפנטז על להפוך לחצי קוף. הסרט יפיפה וחוקר פנטזיה שמשותפת לרבים ממנו, אך לצערי בסרט יש רק חצי קוף ולא קוף שלם, לכן הוא מקבל ממני רק חצי מהציון.

לקריאה נוספת:
איך ייראה הקולנוע אחרי הסגר? מסר מאת הבמאי התאילנדי אפיצ'טפונג ויראסתקול
סרטים שלא ניתן לתאר במילים: מצב הקולנוע האסייתי

 

9. מנועים קדושים (לאוס קאראקס, 2012)
Holy Motors

בסרט זה לא הבנתי מה קורה רוב הסרט ולכן אהבתי אותו מאוד. כשאתה צופה בסרט אתה נשאב אל עולמו עד כדי כך שאתה מפסיק לתהות מתי קוף יגיח. אך הפלא ופלא, הסרט מסתיים בטוויסט המערב שימפנזות שאותו לא אעז להרוס ברשימה זו.

 

Image result for the square ape

 

8. הריבוע (רובן אוסטלנד, 2017)
The Square

סרט המתאגר רעיונות רבים בחברה המערבית ואת הצורך של בני האדם להיבדל מחברנו הקופים. הסרט למעשה מציע וריאציה מעניינת למשפט "קוף אחרי אדם" על ידי שימוש בקוף שמחקה אדם ולאחר מכן גם באדם שמחקה קוף.

 

7. קומדיה אלוהית (ז'אקו ואן דורמל, 2015)
The Brand New Testament

סרט המספר סיפור אהבה מרגש בין קתרין דנב לגורילה ומעורר זיכרונות מהקלאסיקה הצרפתית\יפנית Max, Mon Amour בה שארלוט רמפלינג יוצאת עם שימפנזה.

 

 

6. הזאב מוול סטריט (מרטין סקורסזה, 2013)
The Wolf of Wall Street

סרט בו סוף סוף במאי השחקנים הדגול מרטין סקורסזה מביים שימפנזה, והתוצאה היא אחת הופעות המשחק הטובות של העשור.

 

5. טרילוגיית כוכב הקופים החדשה (רופרט וויאט, 2011; מאט ריבס, 2015, 2017)

הטרילוגיה שהחזירה את הקופים חזרה אל התודעה הציבורית. בדומה להריבוע, הסרט מאתגר את החלוקה הברורה בחברה בין קופים לאנשים.

 

 

4. קונג: אי הגולגולת (ג'ורדן ווגט-רוברטס, 2017)
Kong: Skull Island

בדומה לכוכב הקופים, קינג קונג: אי הגולגולת הוא עוד תחייה מוצלחת של קוף קולנועי מפורסם – קינג קונג. סרט זה מופיע בדירוג גבוה יותר מכוכב הקופים, מכיוון שבכוכב הקופים אומנם יש הרבה קופים, אך בקינג קונג יש קוף ממש גדול שיש לו מאסה גדולה יותר של קופיות. ציון לשבח יש להעניק גם לסרט ראמפג' שהוא דומה לקינג קונג רק עם קוף לבקן שנלחם בתנין.

 

3. האגדה של טרזן (דיוויד ייטס, 2016)
The Legend of Tarzan

עוד תחייה של סרט קופים מפורסם – תופעה שללא ספק אפיינה את עשור זה. סרט זה מופיע מעל קינג קונג וכוכב הקופים בדירוג מכיוון שהוא מייצר תמונה יותר ריאליסטית של קופים. הם קשוחים, הם פגיעים, הם חיים בג'ונגל והם לא מחזיקים נשקים או נלחמים בהליקפטורים, הסרט למעשה מקיים את המשפט לפיו אני חי – תן לקופים להיות קופים.

 

Image result for crystal the monkey

 

2. קריסטל הקופה

עשור זה הוא ללא ספק העשור של קריסטל – כוכבת העשור. קריסטל מוכיחה שאפשר עדיין להכין סרטי קופים ללא אנימציה במחשב. היא מאתגרת מושגי מגדר שמרנים על ידי כך שהיא מגלמת קופים זכרים ברוב סרטיה. בעשור זה היא הופיעה באין ספור קלאסיקות כגון: בדרך לחתונה עוצרים בתאילנד, קנינו גן חיות, סדרת סרטי לילה במוזיאון, Monkey Up, גיבי ואפילו בסדרת הטלוויזיה המופתית – המפץ הגדול. אני חושב שזה רק עניין של זמן עד שנראה אותה על השטיח האדום, זוכה באוסקר למשחק הראשון שמוקדש לקופה. תגידו שלום למריל סטריפ החדשה.

 

 

1. קופיקו במשטרה (רון אייזיק, 2018)

ללא ספק הקוף החשוב ביותר שעבר תחייה בעשור זה הוא לא אחר מאשר הקוף הצבר שלנו – קופיקו. קופיקו השתתף בעשור האחרון בכמה פרויקטים שונים, אך לטעמי, קופיקו במשטרה הוא שיא סאגת הקופיקו. כמו צופים רבים, אני לא ציפתי שסדרה על קופיקו תהיה כל כך אפלה, אלימה, מחוספסת וכמובן חתרנית. הסדרה נפתחת בכך שמשטרת ישראל מגיעה למסקנה שבג'ונגל הפשע העירוני רק קוף יכול לנווט בבטחה, ולכן הם קוראים לקוף מספר אחד בישראל – קופיקו. במהלך הסדרה קופיקו עובר שינוי דמות מקופיף חביב ואוהד צדק לשוטר מחוספס שמוכן לעבור על החוקים כדי להשיג את מטרתיו. קופיקו מגלה את הריקבון שנמצאת עמוק בתוך המערכת המשטרתית, אך הסדרה מעלה שאלה חמורה – האם ריקבון זה נמצא גם בתוך קופיקו? סדרה זו היא הסדרה האולטימטיבית לעידננו הפוסט-מודרני, פוסט-אמת, פוסט-קולניאלי, פוסט- טראמפ ופוסט-קופיקו.

***

רשימת קופי העשור הקולנועיים מוקדשת לקוף העשור האמיתי הרמבה ז"ל. הרמבה קז"ל (קופינו זכרם לברכה), אתה נגעת ביותר אנשים ממה שהיית יכול לתאר, ואני אחד מהם. הגיע התור שלך לנוח שם למעלה אח יקר, בעשור זה אלוהים קיבל אליו עוד מלאך. הרמבה, הרשימה הזו בשבילך.

 

War for the planet of the apes
מתוך: כוכב הקופים: המלחמה

 

The Legend of Tarzan
מתוך: האגדה של טרזן

שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email