גל גדות המלכה הרעה שלגיה ושבעת הגמדים

גל גדות היא המלכה הרעה של שלגיה. אבל מה זה אומר?

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

ראי ראי שעל הקיר, מי הכי גאווה ישראלית בעיר? השבוע התפרסמה ידיעה מרעישה: גל גדות, שזכתה לפופולריות רבה בעולם בזכות תפקידה האייקוני בתור וונדר וומן, עתידה לשחק את המלכה הרעה ברימייק החדש של דיסני לסרט "שלגיה ושבעת הגמדים". ישראליות וישראלים רבים מיהרו לשמוח – עוד הצלחה מסחררת לגדות, איזו גאווה ישראלית!

כמובן, בהחלט מדובר בהצלחה מרשימה ביותר. דיסני היא אחת מחברות המדיה הגדולות בעולם, והשחזורים המצולמים שלה לקלאסיקות המונפשות זוכים לרוב להצלחה כלכלית מסחררת, גם אם היא לא תמיד מלווה באהדת הביקורות. אך מה המשמעות של הליהוק הספציפי של גל גדות לתפקיד המלכה הרעה?

עוד לפני הליהוק, הרימייק החדש של שלגיה כבר היה שנוי במחלוקת. ראשית, קולות רבים טוענים, מסיבות שונות ואף סותרות, שלא כדאי לגעת מחדש בסרט המקורי. מצד אחד, רבים חושבים שמדובר באחת מיצירות המופת החשובות ביותר של דיסני – זה סרט האנימציה הראשון באורך מלא, הנסיכה הראשונה וכו'. לכן, כל רימייק בהכרח יחטא ליצירה המקורית ועדיף כלל לא לנסות. מנגד, נשמעות גם ביקורות על כך ש"שלגיה ושבעת הגמדים" (1937) המקורי הוא סרט מיושן שמשמר ערכים שמרניים ובעייתיים, ולכן עדיף לא לתת לו במה מחודשת. מהזווית הזו מודגשת במיוחד הסוגייה המגדרית, אליה עוד נשוב בהמשך.

גל גדות המלכה הרעה שלגיה ושבעת הגמדים

גם ידיעות הליהוק הקודמות על הסרט הספיקו לעורר הדים רבים. לדמותה של שלגיה לוהקה רייצ'ל זגלר, שחקנית צעירה שתפקידה הגדול ביותר עד כה הוא של מריה בעיבוד החדש של "סיפור הפרברים" (2021) בבימויו של סטיבן שפילברג שעתיד לצאת לקולנוע השנה. הליהוק של זגלר, שחקנית אמריקאית קולומביאנית, סתר את הדימוי של שלגיה כבעלת עור "לבן כשלג" ובעקבותיו קמו להם מבקרות ומבקרים שראו בו כניעה של דיסני לתרבות הפוליטיקלי-קורקט, שדורשת גיוון אתני בסרטים גם כאשר זה בא על חשבון ליהוק מתאים.

באופן אישי, איני מסכימה עם הטענה הזו, בטח כשלא ניתן לראות אם המשחק של זגלר מתאים לגרסה החדשה של הדמות לפני שהסרט ייצא. עם זאת, מעריצים ומעריצות רבים מרחבי העולם כבר ניגשו בהיסוס רב לקראת הידיעות על הליהוקים הבאים לסרט.

אז מה מאפיין את המלכה הרעה? האם הבחירה בגל גדות מתאימה לאפיון המוכר או מציעה פרשנות חדשה לדמות? דמותה של המלכה הרעה אפופה מסתורין. בסרט המקורי היא מוצגת כ"אמה החורגת המרשעת" של שלגיה, ללא שם וללא רקע נוסף שעשוי היה להצדיק את שנאתה לשלגיה. כך למשל, איננו יודעים דבר על הקשר בינה לבין אביה של שלגיה, כיצד הפכה למלכה, היכן למדה את קסמיה וכו'. מאפייני האישיות המרכזיים שלה הם גאוותנות, קנאה ואובססיה ליופי – המוטיבציה היחידה שלה היא להישאר היפה מכולן, ובהתאם, החרדה הגדולה ביותר שלה היא שאישה צעירה יותר תתפוס את מקומה.

שלגיה רייצ'ל זגלר גל דות

בקריאה מגדרית, מערכת היחסים בין המלכה הרעה לשלגיה מעוררת ביקורת רבה. המלכה היא אמנם אישה חזקה ומרשימה ביותר, הן בשל מעמדה כמלכה והן בשל יכולות הכישוף שלה, אך היא אינה מסתפקת בכך ומדגישה תכונה אחת על פני כל האחרות – היופי. בנוסף, היחסים בין האם החורגת המבוגרת לבת הצעירה מדגישים את האובססיה של התרבות המערבית עם נשים צעירות, והזיהוי הבלעדי של יופי עם נעורים. הניסיון של המלכה להרוג את שלגיה וכך להישאר היפה בממלכה נתפס לא רק כאכזרי אלא גם כבלתי רציונאלי: הרי גם ככה היא אינה יכולה להישאר היפה ביותר לאורך זמן, בסופו של דבר תמיד תגיע מישהי צעירה ויפה יותר לקחת את מקומה. הסרט, על פי הביקורת הפמיניסטית הזו, מציג מצב של קינאה אינהרנטית בין אימהות לבנות.

בהקשר הזה הבחירה בגל גדות לתפקיד האם החורגת עשויה להיות מעט תמוהה – גדות מזוהה יותר עם דמות הגיבורה הנשית, הרבה בזכות תפקידה כוונדר וומן. תגובות לא מעטות בקהילות המעריצים והמעריצות האינטרנטיות של דיסני טוענות שגדות צעירה ויפה מדי בשביל לגלם את המלכה הרעה. ניתן לראות בליהוק של גדות לתפקיד המלכה הרעה עדות להיצמדות של הוליווד לאידיאל יופי וגיל נוקשה מאוד עבור נשים. לא משנה שרק בשנה שעברה היא שיחקה את גיבורת העל היפיפייה והחזקה, בגיל מסוים וצעיר למדי מצופה מכוכבות הוליווד להשאיר את התפקידים הראשיים לצעירות ולעבור לתפקידי האימהות והנבליות.

מנגד, אולי דווקא הבחירה בשחקנית אהובה, יפה לכל הדעות, שמזוהה עם תפקידים חיוביים, מעיד על ניסיון של הסרט להוסיף מורכבות לדמותה של המלכה הרעה בגרסת הרימייק. בשנים האחרונות דיסני הפגינו עניין רב בדמויות הנבליות שלהן ובזווית המושתקת שלהן על הסיפורים המוכרים: יצאו כבר שני סרטים על מליפיסנט מהיפיפייה הנרדמת, סרט אחד (ונוסף בדרך) על קרואלה דה-ויל מ"על כלבים וגנבים", סדרת סרטי טלוויזיה של ערוץ דיסני שהתמקדה בילדי הנבלים/ות ועוד. אף על פי שכרגע הפרויקט של שלגיה מוצג כרימייק לסרט המקור ולא כסיפור אחר מהפרספקטיבה של "הרעה", עדיין יש סיכוי שהדמות של המלכה הרעה תתפוס נפח מרכזי יותר בסיפור. בעיניי, כיוון כזה גם יוכל לעזור להתמודד עם העובדה ש"שלגיה ושבעת הגמדים" המקורי הוא סרט ישן ואפיזודיאלי, שזקוק לריענון משמעותי כדי להתאים לתקופה הנוכחית.

לבסוף, סוגיה אחת שמעיבה יותר מכל על ההתלהבות שלי מהליהוק – שאלת האנטישמיות. ישנו קשר ארוך שנים (וארוך אפים) בין דימויים של מכשפות לדימויים אנטישמיים. סיפורים רבים על מכשפות (למשל, הנזל וגרטל) משתמשים באותם הדימויים כמו עלילות הדם שהופצו נגד יהודים. לדוגמה, הכובע המחודד שמזוהה עם מכשפות היה בעבר גם סימן זיהוי של קהילות יהודיות במדינות מסוימות באירופה ("כובע היהודים"); וכמו שכבר הוזכר, האף הארוך והקמור מזוהה עם מכשפות ועם יהודים כאחד. מבין כל הנבליות של דיסני, היחידה שמזוהה בצורה מובהקת כל כך עם הדימוי המכשפתי הזה, כולל האף האיקוני, היא המלכה הרעה משלגיה. אני מודה שהבחירה בשחקנית יהודייה לתפקיד הספציפי הזה נראית לי מעט בלתי רגישה. עם זאת, אני מקווה שהיא מעידה על מודעות לסטריאוטיפ שהמלכה הרעה ייצגה בעבר וניסיון להתרחק ממנו.

לסיכום, אני לא מתיימרת לשפוט את הסרט עוד לפני שהוא יצא, ומקווה מאוד שהליהוק של גדות ושל זגלר יתברר כמוצלח. הליהוק מייצר הזדמנות לדון בדימוי המוכר של המלכה הרעה, על הצדדים השליליים שלו ועל הפוטנציאל הגדול שהוא טומן בחובו לסרטים בהמשך. אני מחכה כבר לראות את הסרט, ומאחלת הצלחה רבה לגל גדות!

 

שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email