"ראיה והדרקון האחרון": לא נסיכת הדיסני שחשבתן

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

דמות בודדה עם כובע גדול שמסתיר את פניה רוכבת במהירות. ברקע שוקעת השמש על עולם דיסטופי, נטול חיים פרט לפסלי אבן מסתוריים בצורת בני אדם. ככה מתחיל הסרט החדש של דיסני?! חשבתי שהבטיחו לי סרט נסיכות חדש!

אז כן, יש כאן נסיכה, אבל נדמה שהדגש בסרט הזה הוא דווקא על החדש.

"ראיה והדרקון האחרון", סרט האנימציה ה־59 של דיסני, יצא בסוף השבוע האחרון לאקרנים (במדינות בהן פתוח) ובעיקר למסכי הטלוויזיה (בשירות דיסני+). הסרט ממשיך את טרנד הגיוון האתני של דיסני בשנים האחרונות, ומתהדר בכך שהוא מציג את נסיכת הדיסני הראשונה ממוצא דרום­־מזרח אסיאתי. אבל אם נודה על האמת, בין ראיה ונסיכות דיסני האחרות, אפילו האחרונות , יש הבדלים מאוד משמעותיים. קודם כל, ראיה היא לוחמת מדופלמת. עוד כילדה אביה לימד אותה כיצד להילחם כדי להגן על הדבר החשוב ביותר שבבעלות השבט שלהם – כדור כחול זוהר שמכיל את השארית האחרונה של קסם הדרקונים בעולם. לא מפתיע אם כך שכבר בתחילת הסרט כשמנהיגי.ות הממלכות האחרות מגיעים.ות לגנוב אותו, הכדור נשבר וראיה יוצאת במסע לאחד את חלקיו, וכמובן גם להציל את העולם.

בשונה מכל הנסיכות שקדמו לה, אפילו בשונה מאלזה וממואנה, ראיה מוכנה יותר למסע שנכפה עליה – היא בוגרת יותר, מכירה היטב את ההיסטוריה של הדרקונים ולפחות חושבת שהיא יודעת איך להציל את העולם לגמרי בעצמה.

מהתיאור לעיל קל להבין שמי שציפו לסרט נסיכות קלאסי של דיסני – ייתכן שיתאכזבו. אין בסרט שירים או סיפור אהבה, והעולם מעט גדול ואפל יותר מבדרך כלל. במובנים מסוימים הוא הזכיר לי יותר את העולם של סדרת הטלוויזיה "אווטאר" (Avatar: The Las Airbender) או של הסרט "הדרקון הראשון שלי" מאשר של סרטי דיסני אחרים. מצד שני, ייתכן שתראו בכך דווקא את המעלות של הסרט. דיסני מרחיבים בו עוד יותר את מנעד המודלים לחיקוי שהם מציעים לנשים וילדות לא רק מבחינה אתנית אלא גם מבחינת התפקידים וסוגי העלילות שמוצעים להן.

הסרט חדשני גם בתחום האנימציה. מבלי להיכנס לפרטים, אציין שבחלקים שונים במהלך הסרט האנימציה משתנה לחלוטין ומשולבים בה סגנונות שאנו פחות רגילים אליהם מבית דיסני. השימוש בסוגי האנימציה השונים התאים בעיני באופן מושלם לסרט: ראשית, הוא עזר בבניית העולם ככזה שהוא מצד אחד בדיוני, פנטסטי ויפיפה, ומצד שני מקושר באופן ישיר לתרבות דרום־מזרח אסיאתית. הוא גם מגדיר את הטון המיוחד של הסרט, המשלב בין סצנות אקשן, סצנות קומיות וסצנות דרמטיות מחממות לב. באופן כללי, הסרט מכיל יותר אקשן והרפתקאות ממה שמקובל בסרטי האנימציה הקודמים של דיסני, עם חלקים שמזכירים יותר את סרטי אינדיאנה ג'ונס וסרטי אומנויות לחימה.

קשה לכתוב על הסרט מבלי להתייחס למסר המרכזי שהוא מנסה להעביר (לחוששים ולחוששות מספויילרים קלילים – זאת אזהרה). העלילה מתחילה ביוזמה אמיצה: לאחר שנים של מלחמות, אביה של ראיה מזמין את נציגויות הממלכות השונות לשיחות שלום. עם זאת, המנהיגים והמנהיגות מנצלים את ההזמנה כדי לגנוב את הכדור הקסום השמור בממלכה. הפרת האמון הזו היא המאורע המחולל של הסרט – במהלך הגניבה הכדור נשבר וכך משתחררות לעולם מפלצות איומות שהופכות את כל מי שעומד בדרכן לאבן. כל ממלכה לקחה לעצמה חתיכה מהכדור השבור, וראיה שמאמינה שרק הכדור השלם יוכל לעצור בעד המפלצות, יוצאת לאסוף את החלקים הפזורים.

במהלך הסרט אנו לומדים עד כמה הבגידה באמון השפיעה על ראיה – היא לא סומכת על אף אחד ומאמינה שלסמוך על אחרות זו חולשה מסוכנת. עם זאת, כפי שניתן לצפות, המסר הסופי של הסרט הוא כמובן הפוך – הדרך היחידה לאחד את הכדור ולהציל את העולם היא לסמוך על אחרים ולעבוד ביחד. המסר הזה מעלה שאלות מעניינות על העולם שלנו באופן כללי, ובאופן ספציפי על סוגיית הטיפול במשבר האקלים: העולם כולו נחרב בגלל שכל ממלכה ניסתה לפעול לטובתה בלבד, במקום לשתף פעולה יחד.

על אף המסר האופטימי והרלוונטי, מבחינה עלילתית  לא הרגשתי שהוא משכנע עד הסוף. הסרט הפגיש אותי שוב ושוב עם דמויות הניצבות בפני ההתלבטות האם לסמוך על אחרות או רק על עצמן ובהרבה מהמקרים מתגלה שהבחירה הנכונה הייתה דווקא האחרונה. בתחילת הסרט, ראיה סומכת על בתה של מנהיגת ממלכה אחרת, ולמעשה היא זו שעוזרת בהובלת שאר הממלכות למקום בו מוסתר הכדור. בהמשך, אחת מבנות הפמליה של ראיה סומכת על אישה מבוגרת שמציעה לה עזרה, אבל מגלה שהאישה עשתה זאת כדי לתקוף אותה. בקיצור, הסרט מרגיש מעט לא קוהרנטי ונראה שלפחות בחלק מהמקרים לסמוך על אנשים אחרים זו החלטה די רעה ואף הרת אסון – ומצד שני זו גם הדרך היחידה להציל את העולם.

"ראיה והדרקון האחרון" הוא סרט יפיפה ויזואלית, מלא באקשן ומחמם לב. מי שחיפשו סרט נסיכות דיסני קלאסי או דווקא סרט עם מסר עמוק בסגנון פיקסאר – זה לא בהכרח הסרט הנכון. אבל אם רציתן לצאת להרפתקה סוחפת, שהיא לעיתים משעשעת ולעיתים מרגשת – אני ממליצה על הסרט בחום.

שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email